Menu / szukaj

ŚWIETNY DEBIUT PASKA W PUCHARZE YAMAHY R6

Adrian Pasek, najzdolniejszy polski motocyklista młodego pokolenia, wyśmienicie zadebiutował w niemieckim Pucharze Yamaha R6 Dunlop Cup. 22-latek z Kolbuszowej zajął siódme miejsce w wyścigu otwarcia na torze Lausitzring.

W stawce 33 zawodników z całej Europy Pasek zakończył kwalifikacje na ósmym miejscu, a dzień później wywalczył w trudnym wyścigu na technicznym, niemiecki torze Lausitzring wysoką, siódmą lokatę, finiszując w grupie walczącej o czwartą pozycję i dystansując dwóch pozostałych Polaków. „To był solidny debiut w nowej serii, ale nie jestem w pełni zadowolony, ponieważ czwarte miejsce było w tym wyścigu w moim zasięgu – przyznał Adrian. – Robiłem co mogłem, ale musimy jeszcze dopracować ustawienia motocykla, abym mógł wyciskać z niego wszystko w zakrętach. Na szczęście to tylko kwestia czasu, testów i znalezienia optymalnych ustawień. Przed sezonem zaliczyłem zaledwie jedną sesję testową, dlatego potrzebuję jeszcze nieco kilometrów, aby w pełni zgrać się z moją nową Yamahą. Pierwsza trójka jest bardzo szybka i doświadczona, ale fakt, że mogłem walczyć o czwarte miejsce już w pierwszym wyścigu, nastraja mnie bardzo optymistycznie przed resztą sezonu.”

22-letni Adrian Pasek to obecnie najzdolniejszy polski motocyklista młodego pokolenia i wielka nadzieja polskich wyścigów. Swoją przygodę ze sportem motocyklowym rozpoczął od widowiskowego i wymagającego stuntu, szybko stając się jednym z czołowych polskich i europejskich stunterów.

W sezonie 2011, swoim zaledwie drugim na torze wyścigowym, Pasek wywalczył tytuł drugiego wicemistrza Polski juniorskiej kategorii Superstock 600, a następnie trafił do prestiżowego Pucharu Europy Juniorów. Dzięki zwycięstwom i podiom, mimo kontuzji ręki, zakończył sezon na wysokim, szóstym miejscu. Dzięki imponującym wynikom pod koniec sezonu Adrian wystartował w wyścigu mistrzostw świata World Supersport w Portugalii.

Po roku startów w mistrzostwach Polski klasy Superbike, w tym sezonie „Pasio” wraca na międzynarodowe tory. Po udanych testach motocykla hiszpańskiej serii Moto2, 22-latek postawił jednak na niemiecki Puchar Yamahy, w którym już w swoim debiucie zamierza walczyć w tym roku o czołowe lokaty.

Niemiecki puchar Yamaha R6 Dunlop Cup uważany jest za idealny przedsionek i trampolinę do najbardziej prestiżowych serii motocyklowych. Wszyscy zawodnicy ścigają się na identycznie przygotowanych motocyklach Yamaha YZF-R6 i jednakowym ogumieniu firmy Dunlop co sprawia, że kluczem do sukcesu nie jest przewaga sprzętowa, a talent, umiejętności i praca samego kierowcy. „To świetna seria, w której można się wiele nauczyć i która daje świetne perspektywy rozwoju kariery – wyjaśnia Adrian. – Wielu zawodników, którzy startowali tutaj w ostatnich latach, dzisiaj rywalizuje na najwyższym poziomie, dlatego mam nadzieję, że pójdę w ich ślady. Najszybsza trójka tegorocznej edycji jest bardzo szybka, ale reszta stawki jest w moim zasięgu już teraz, dlatego jestem bardzo ciekawy, co wydarzy się, kiedy już dopracuję ustawienia motocykla.”

Tegoroczna edycja Pucharu składać się będzie z ośmiu rund, z których sześć odbędzie się na najsłynniejszych niemieckich torach, jak znane z Formuły 1 Nurburgring i Hockenheim oraz po jednej w holenderskim Assen i belgijskim Zolder, gdzie drugi wyścig sezonu ruszy pierwszego czerwca. Po pierwszej rundzie Adrian Pasek zajmuje siódme miejsce w klasyfikacji generalnej z dorobkiem dziewięciu punktów, jako jedyny z trzech Polaków, który zdobył punkty na Laustizringu. Prowadzi zwycięzca pierwszego wyścigu, Lukas Trautmann.

Więcej o Adrianie Pasku pod adresem www.adrianpasek.com oraz na oficjalnym profilu Facebook.com/adrianpasek . Więcej informacji o pucharze pod adresem www.yamaha-cup.de

Dodaj komentarz

imię i nazwisko*

E-mail* (nie publikowany)

strona www